"אם סביבה"- מוויניקוט ועד למוזיקה הקלה


את המונח "אם סביבה" טבע דונלד ויניקוט, פסיכואנליטיקאי שעסק רבות בתפקידיה של האם בהתפתחות הנפש האנושית.

משמעות הביטוי היא -היכולת האימהית להעניק לתינוקה סביבה תומכת, לא חודרנית ונטולת ציפיות מעיקות. סביבה רואה ומאשרת, המאפשרת לו להיות שקוע בעצמו ללא טרדות מיותרות. הסביבה התומכת כוללת היבטים של ויסות חושי- טמפרטורה מתאימה, מקום בטוח למשחק ולחקירה, תחושת שובע ועוד, וכן היבטים נפשיים של אישור וקבלת התינוק כפי שהוא.

אם התינוק חווה "אם סביבה" מספקת הרי שיתאפשר לו לחקור את עצמו ואת סביבתו באין מפריע, מתוך תחושת ביטחון, ובשלב המתאים הוא יתבגר להיות אדם יצירתי, חי, שחש את עצמו כממשי בעולם.

כאשר האם כושלת בתפקידה, התינוק עשוי לחוש אחריות על הסביבה ולקחת על עצמו תפקידים הוריים ובכך תופרע התפתחותו האישית, הוא עשוי לפתח "עצמי כוזב" ולא לחוש את תחושותיו ורגשותיו באופן אותנטי.

במקביל למושג האם סביבה, טבע ויניקוט את המושג- אם טובה דייה. אמא לא אמורה להיות מושלמת, אלא לתפקד באופן מיטיב פחות או יותר, משום שגם מכשלונותיה הזמניים מתפתח התינוק, ובעזרתם הוא מתקדם אל עבר תפקוד עצמאי.

בסיומם של טיפולים נפשיים, כשאני שואלת את המטופלים מה לדעתם עבד ביותר בטיפול, רבים מציינים את הפונקציות המחזיקות- חימום או קירור הקליניקה באופן נעים, כוס התה או המים הקרים, העיצוב העדין של החדר, הכורסאות הנוחות, הקשב הנקי והאישור של תחושותיהם. כשהטיפול "נתקע" אנחנו שבים לפעמים לפונקציות האלו מבררים שוב את תחושות הגוף והנפש הבסיסיות. כשיש הפרעה, למשל- כאשר המזגן מקולקל או כאשר טרקטור גדול מרעיש סמוך לחדר, כשאני טועה בפרשנות או מביעה ביקורת, אנחנו מאפשרים לזעם לעלות, ועושים מאמץ מודע להתגבר על הקשיים שהמציאות מזמנת לנו.

מחוץ למסגרת הטיפול הנפשי, אנחנו מחפשים "אם סביבה" גם בתרבות ובמידה רבה במוזיקה. ישנן רשימות השמעה ארוכות ובהן מוזיקה המיועדת להיות "רקע" לפעילות- היא רכה, נטולת יומרות, מאפשרת ריחוף קל וריכוז עמוק. כשאנחנו שוהים איתה, יכולה לפרוץ ממנו פתאום יצירה עזת מבע ומרגשת.

מוזמנים להאזין לאחת מרשימות ההשמעה האהובות עליי, ולהתענג על השלווה שמאפשרת לנו המוזיקה


Featured Posts
בקרוב יהיו כאן פוסטים ששווה לחכות להם!
שווה להמשיך ולעקוב...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square